Site Overlay

Sprzęgła do skuterów ZIPP

Wybierając części do skuterów ZIPP, szczególną uwagę należy poświęcić sprzęgłom. Części te są odpowiedzialne za odłączenie silnika od napędzanego koła w momencie, gdy tylne koło zaczyna zakłócać jego pracę. A ponieważ skutery różnią się od zwykłych motocykli pod tym kątem, wymusiło to na producentach opracowanie innej odmiany układu napędowego. Główna różnica polega tu na wykorzystaniu tzw. sprzęgła osiowego, działającym wewnątrz osi tylnego koła skutera.

Charakterystyka sprzęgła w skuterze

Wewnętrzna część sprzęgła osiowego jest złożona z kilku łopatek, wyposażonych w specjalne wykładziny. To właśnie od prędkości obrotowej części wewnętrznej jest uzależnione działanie takiego sprzęgła. Wykładziny łopatek ocierają się o sprężynki (odpowiedzialne za korygowanie pracy sprzęgła względem prędkości obrotowej) oraz wewnętrzną część dzwonu sprzęgła, dzięki czemu ciężarki nie są w stanie oddalić się od osi obrotowej całego układu, przebywającego w stanie spoczynku.

W momencie, gdy sprzęgło jest wprowadzane w ruch, generowana jest siła ośrodkowa, która zaczyna przewyższać siłę sprężynek. Łopatki sprzęgła zbliżają się do dzwona i dotykają go wykładzinami, co umożliwia ruch napędzanego koła. Jeśli kupujemy więc części do skuterów ZIPP, pamiętajmy o tym, aby każdy element sprzęgła był wysokiej jakości. Wystarczy bowiem zbyt miękka sprężyna, aby pojawiły się problemy z przenoszeniem mocy na koło.

Sprzęgła w skuterach ZIPP

Jedną z najbardziej wszechstronnych propozycji, jeśli chodzi o części do ZIPP, są sprzęgła jednokierunkowe włoskiej firmy RMS. Pasują one do szerokiej gamy modeli skuterów tej marki, od Azer i Cetus po Simpli czy też Toxic. Właściciele modeli ZIPP JZV oraz ZIPP Manic mogą z kolei sięgnąć po jednokierunkowe sprzęgła od Ecco Parts, przeznaczone dla jednośladów z silnikiem typu FMB. A jeśli lubujemy się w tuningu? Tutaj dobrym wyborem są sprzęgła ośrodkowe Top Racing portugalskiej firmy Jasil, które możemy zamontować w wielu modelach skuterów ZIPP, na przykład Vapor czy Basic. Zawsze sprawdzajmy jednak przed zakupem, czy interesujący nas komponent faktycznie jest kompatybilny z posiadaną przez nas maszyną.